Masz pytanie?
Z języka angielskiego crowd – tłum; funding – finansowanie, czyli potocznie zwane inwestowanie społecznościowe, jest metodą na pozyskiwanie środków w celu finansowania projektów. Fundusze uzyskuje się drogą internetową. Jako, że należy się do spółki i ma się przy sobie wspólników metoda ta staje się wręcz grupowym inwestowaniem w projekty indywidualnych inwestorów.
Bezpieczeństwo zapewnione podczas wymiany środków (realizacji transakcji) zapewnia przede wszystkim KNF – Komisja Nadzoru Finansowego, jako zewnętrzny podmiot. Niektóre platformy opierają zaufanie również na wszelkich certyfikatach, które również pozwalają na współpracę z aplikacjami ułatwiającymi zrobienie przelewu, przy zachowanie pełnej poufności danych inwestora.
Po upewnieniu się, że wszelkie formalności zostały pozytywnie rozpatrzone i podpisaniu przedwstępnej umowy, należy się udać do notariusza. Forma dokumentacji zależna jest od danej inwestycji, dlatego u notariusza uzyskamy pełnomocnictwo lub umowę nabycia udziałów.
Jak najbardziej. Crowdfunding działa zgodnie z polskim prawem. Udział w spółce przy ograniczonej odpowiedzialności zapewnia nam wartościowy dokument, który wobec prawa nie jest instrumentem finansowym.
Inwestor może w dowolnym etapie podjąć decyzję, że wycofuje się z inwestycji, jednak na 3 miesiące przed planowanym wyjściem ze spółki należy zgłosić, że chce to zrobić za pomocą umorzenia udziałów. Następnie Zgromadzenie Wspólników podejmuje uchwałę o ich umorzeniu. Wynagrodzenie będzie wynosić 80% nominalnej wartości udziałów, jeżeli umorzymy je w pierwszym roku od ich przejęcia. Po upływie 12 miesięcy od momentu przejęcia udziałów przez wspólnika, przysługuje mu wynagrodzenie wartości bilansowej na podstawie ostatniego sprawozdania finansowego. Wypłata następuje w okresie 3 miesięcy, natomiast można jednorazowo przedłużyć ten termin o kolejne trzy miesiące, w momencie gdy wypłata środków wzrośnie. Warto więc spróbować sprzedać swoje udziały również innym wspólnikom lub przejść na rynek wtórny.
Zdecydowanie tak. Spółka, od której odchodzi ma obowiązek odkupić udziały. Inwestor natomiast ma możliwość sprzedania swoich udziałów innej osobie, co jest najprostszym sposobem wyjścia z inwestycji. Można również wystawić udziały na wewnętrzny rynek giełdowy.
Wspólnicy powiadamiani są regularnie o działaniach finansowych, zazwyczaj regularnie co trzy miesiące sporządzany jest raport, który zawiera wszystkie informacje na temat ingerencji. Dodatkowo wspólnicy zazwyczaj korzystają z platform internetowych, które zapewniają pomoc podczas niektórych wątpliwościach. Tworząc swój profil na danej stronie internetowej jest możliwość skorzystania z zakładki panel inwestora. Tam znajdą się wszelkie informacje zawarte w pliku o formacie pdf. Mamy również dostęp do umowy zarządzania, umowy zlecenia dedykowane dla danego członka zarządu spółki i jej współpracowników oraz każdej firmy wykonującej usługi obce.
Szacowana stopa zwrotu zawiera niemalże wszystkie koszty funkcjonowania spółki.
Pomocny okaże się na pewno kalkulator inwestycyjny, który pomoże nam obliczyć roczne zyski. Ale załóżmy, że mamy stopę roczną w wysokości 7%. obliczamy zatem, że 7% x 100 000 = 7000 PLN, doliczamy podatek w wysokości 19% i kwota jaka nam pozostaje to 5 690 zł.
Jest cały szereg możliwości, które zapewniają bezpieczeństwo podczas inwestowania społecznościowego. Platformy, które zapewniają takie usługi mogą powoływać osoby reprezentujące inwestorów do Rady Nadzorczej, pozyskiwać zgodę Rady Nadzorczej na sfinalizowanie transakcji z Członkami Zarządu, podczas gdy transakcja przekracza wartość ⅓ kapitału zakładowego. Rada Nadzorcza wybiera również audytora, który sporządza sprawozdania finansowe. Wszystkie te działania mają zapewnić klientom wysoki standard chroniący ich inwestycje.
Crowdfunding przede wszystkim daje szansę na realizację wielu innowacyjnych projektów przez przedsiębiorstwa, które mają ograniczony dostęp do tradycyjnych źródeł finansowania. Pozwala inwestorom bezpiecznie pomnażać swoje pieniądze. Można rozdzielić swój kapitał nawet na kilka inwestycji, ponieważ gruba inwestorów crowdfundingowych jest stosunkowo niska. Inwestycje nieruchomościami komercyjnymi (np. hebe, rossmann, żabka) dają gwarancję bezobsługowego najmu przy oszczędności czasu.
Czas inwestycji wynosi od 5 do 15 lat, zaś na innych portalach inwestycje mogą trwać w przedziale od 4 do 8 lat. Niektóre projekty oferują 20 letnią współpracę. Zatem warto inwestować i zaangażować się w coś, co przykuło naszą uwagę od razu.
Platformy stronią raczej od obciążania inwestorów dodatkowymi kosztami. Celem usług online jest pozyskanie połączeń deweloperów z inwestorami, którzy gotowi są zainwestować w nieruchomości komercyjne.
Można podzielić platformy na różne kategorie. Uniwersalnymi platformami będą Polakpotrafi, wspólnyprojekt.plm czy wpieram.to. Kolejną kategorią mogą być platformy o charakyerze dobroczynnym; zrzutka.pl, siepomaga, czy pomagam.pl. Kulturowe platformy to między innymi wpieramkulture.pl oraz popularny patronite. Z innych platform można wyróżnić również inicjatywy obywatelskie: mintume, naukę: scienceshipi czy sport fans4club.com. Pamiętajmy, że crowdfunding jak już wcześniej wspomniano jest legalną inwestycją. Każda ze spółek wpisywana jest do Krajowego Rejestru Sądowego, dodatkowo sporządzamy całą dokumentację u notariusza. Platformy posiadają również konta/profile indywidualne, gdzie inwestor ma wgląd na swoją inwestycję w każdym momencie, a oprócz tego portale korzystają ze specjalnych zabezpieczeń, które chronią dane użytkowników.
Platformy w zależności od tego jakich inwestorów poszukują i z jaką inwestycją chcą się podzielić zapewniają wyselekcjonowane oferty. Niektóre platformy dają miejsce inwestorom, którzy na start mają mniejszą sumę kapitału na przykład w wysokości 10 tysięcy. Jednak platformy zapewniają realne szanse na czerpanie korzyści z inwestycji jak i bezpieczną formę lokaty kapitału. Większość platform crowdfundingowych zapewnia oferty związane z nieruchomościami komercyjnymi.