Słownik

Crowdfunding nieruchomości to jedna z form alokacji kapitału i polega na grupowej inwestycji w zakup lokalu mieszkaniowego, użytkowego czy też całych budynków. Stworzony przez nas słownik pomoże niedoświadczonym inwestorom lepiej zrozumieć pojęcia branżowe.

  1. crowdfunding nieruchomości – forma grupowej inwestycji w lokal, grunt lub budynek na wynajem. Dzięki zaangażowaniu kilku inwestorów możliwość inwestycji mają także osoby dysponujące nawet niewielkim kapitałem początkowym
  2. dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – inaczej rozgałęzienie aktywów przy minimalizowaniu ryzyka związanego z utratą z funduszy portfela inwestycyjnego
  3. flexible funding – potocznie zwane “bierzesz ile zbierzesz”. Założenie takie projektu jest darmowe, wszelkie fundusze zebrane przez projektodawcę trafiają do niego, jednak ten musi przygotować świadczenia zwrotne np. w postaci nagród.
  4. venture capital – inwestor staje się współwłaścicielem spółki, której udziela wsparcia. Zazwyczaj finansuje przedsiębiorstwa we wczesnej fazie rozwoju, udziela również dostęp do know-how oraz wiedzy specjalistów. Przedsiębiorcy obarczeni są dużym ryzykiem straty, ale mają szansę również na ogromne zyski.
  5. fundraising – pozyskiwanie finansów głównie na cele nonprofit 
  6. firstizm – inaczej presumeryzm, czyli pozyskanie danego przedmiotu usługi przedpremierowo (dążenie do pierwszeństwa)
  7. kastomizacja (customization) – dopasowanie się do potrzeb konsumenta
  8. reward-based – finansowanie nieudziałowe. Polega na tym, że finansujący otrzymuje gratyfikację w postaci nagrody, która jest uzależniona od wysokości wpłaconych środków. 
  9. equity-based / crowdinvesting – finansowanie udziałowe, finansujący w zamian za wsparcie firmy zyskuje świadczenie w postaci przyznania części udziałów w przedsiębiorstwie i uzyskują częściową kontrolę nad spółką beneficjenta.
  10. social lending / crowdlending / peer – to peer lending – pożyczki społecznościowe, beneficjent zwraca potem pożyczoną kwotę wraz z ustalonymi wcześniej odsetkami. Największą platformą, która spełnia te funkcje jest lendingclub.com
  11. house flipping – flip mieszkania – można zrozumieć ten termin jako inwestycję w mieszkanie, które po podwyższeniu wartości (np. poprzez remont) sprzedajemy za większe pieniądze. Określić to można jako wysokie stopy zwrotu w krótkim czasie.
  12. donation based crowdfunding – wynika jedynie z dobrej woli sponsora, w zamian nie otrzymuje zazwyczaj żadnej nagrody, chyba że w postaci słownego podziękowania. W taki sposób realizowane są zrzutki naukowe czy dobroczynne. Najsłynniejszą platformą jest zrzutka.pl
  13. model outcome based – celem jest głównie promowanie innowacyjności. Inwestorzy są nie tyle wspólnikami, co tworzą kolaborację, mając na celu maksymalny rozwój, zmaksymalizowanie zysków.
  14. crowdsourcing – pozyskanie dóbr od jednostki, czy danej grupy. Jest kompletnie filantropijny. Angażuje grupę ludzi, czy pojedyncze osoby do w określone działania. Dzięki crowdsourcingowi powstaje wiele ciekawych projektów, jednostki angażują się i powstaje w ten sposób grupa społecznie zaangażowanych ludzi.
  15. crowd wisdom – mądrość tłumu –  w celu zniwelowania problemu, czy ocenieniu prognozy danej inwestycji, czy określeniu strategii korporacyjnej zestawia się opinię pojedynczych sądów i opinii.
  16. ICT– za pomocą rozwiązań teleinformatycznych powstaje cały proces gromadzenia kapitału. 
  17. open call – otwarte wsparcie projektu, skojarzyć można jak działa, kiedy pomyślimy o zaproszeniu na wystawę fotografii albo prac niszowych artystów. Ma na celu zwiększyć nabór na dany projekt. Open call ma formę o wiele mniej skomplikowaną niż na przykład tworzenie konkursów. Nie posiada żadnych regulaminów czy umów. Ogłoszenia muszą opierać się na pewnych ramach ograniczających (np. tylko dla studentów danej uczelni, itp.